Šumava - Železnorudsko

Oblast Železnorudska je vhodná jak pro cykloturisty, tak - vzhledem k většímu převýšení než v ostatních částech Šumavy - pro výkonnostní cyklisty; nabízí dobré ubytování, klidny nerušený i aktivní odpočinek v krásné přírodě, na bavorské straně pak navíc úplnou infrastrukturu cestovního ruchu - bazény, letní bobovou dráhu a zoologickou zahradu.

Železnorudsku a okolí Bavorské Rudy vévodí nejvyšší vrchol Šumavy Velký Javor. Turistické území dále zahrnuje Královský hvozd s dominantou Ostrého, vodopádem Bílá strž, s Černým a Čertovým jezerem, Pancíř se sedačkovou lanovkou ze Špičáku. Díky ekologické autobusové dopravě je v letní sezóně jednoduše přístupná velká část Národních parků Šumava i Bavorský les.

Železná Ruda, nejznámější rekreační středisko Šumavy - Železná Ruda. Městečko má původ v hornické osadě vzniklé v 16. století. Tehdy se poblíž horského sedla pod Špičákem našla nevelká ložiska železné rudy. Kutalo se tady se stoletými přestávkami, jelikož rudné žíly nebyly příliš vydatné. Poslední pokusy o těžbu skončily v letech 1929 až 1934.

Hlavní dominantou Železné Rudy je nezvyklý kostel Panny Marie Pomocné. Chrám stojí na půdorysu šesticípé hvězdy a je vybudován ve stylu bavorského baroka. Nízká zděná stavba byla dokončena roku 1732, typickou báň získala až v roce 1777. Krov zhotovil místní tesař Matyáš Lehner. Kostel však není jedinou železnorudskou zajímavostí.

Ve vile, kterou vybudoval poslední potomek sklářské rodiny Abelů, je dnes umístěna pobočka sušického Muzea Šumavy. Seznámit se tu můžete s památkami na rodinu Abelů, se šumavským sklem, lidovým nábytkem a hamernictvím. Posledně jmenovaná expozice upomíná na skutečnost, že v městečku pracoval až do konce druhé světové války hamr, který je dnes technickou památkou. Mimo Muzeum Šumavy v Železné Rudě můžeme navštívit nově otevřené Muzeum Historických motocyklů.

Dnes je Železná Ruda patrně hlavním městem šumavské turistiky. Široká nabídka restauračních a ubytovacích kapacit všech kategorií i s pěknou okolní přírodou jsou k dispozici jak na české, tak ne německé straně. Přímo nad městem je nově zrekonstruovaná křížová cesta se závěrečnou kaplí sv. Anny. U města je přírodní koupaliště a veřejné tábořiště.

Významný vrchol Železnorudska ve vypíná do výšky 1.202 m nad stejnojmennou rekreační obcí asi 4 km severně od Železné Rudy. Oblast vrchu je přitažlivá i pro letní turistiku. Prochází tudy část naučné stezky Železnorudsko, která na trase dlouhé 15 km přibližuje návštěvníkům historii oblasti i život jejích obyvatel a přírodní krásy a zajímavosti. Špičáckým sedlem, které leží mezi Pancířem a Špičákem v 1.000 m nad mořem, prochází hlavní evropské rozvodí mezi Černým a Severním mořem. Železniční trať ze Železné Rudy do Hojsovy Stráže prochází pod Špičáckým sedlem 1.748 m dlouhým tunelem, který byl postaven v letech 1874 - 1877 jako první železniční tunel v tehdejším Rakousku-Uhersku. Dodnes je nejdelším svého druhu v České republice.
 

 
vytisknout
Partnerské weby