Tachovsko

Tachovsko

Turistická oblast Tachovsko se nachází v horské části Českého lesa a jeho podhůří v sousedství nejsilnějšího lázeňského regionu v ČR. Je to oblast zvlněná pohořím Českého lesa s nízkou hustotou osídlení. Centrem oblasti je město Tachov, kde se nachází Muzeum Českého lesa. Český les, který se táhne až k Domažlicím, tvoří přirozenou hranici se sousedním Německem. Hluboká zalesněná údolí, vysoké kopce patří k největším přírodním skvostům. V okolí, zalesněných údolích Českého lesa, už sice neuslyšíte pravidelné klapání vodních mlýnů ani se nesetkáte s horníky dobývajícími ze země stříbro a olovo, zato si tato místa můžete prohlédnou tak, jak v klidu spočívají několik desetiletí - nezasažené turistikou. Turisté totiž oblastí obvykle pouze projedou po mezinárodní silnici E50. Na jedné straně směřuje na Plzeň i na Prahu, na druhé pak na jeden z nejvytíženějších česko-německých hraničních přechodů Rozvadov.

Mezi charakteristické znaky Tachovsko-Stříbrska patří četné historické památky, horská a podhorská krajina, venkovská krajina, lázeňství a návaznost na lázeňský region. V cestovním ruchu se rozvíjí zejména pěší turistika, poznávací turistika, cykloturistika, venkovská turistika a agroturistika a lázeňství.
Milovníci procházek najdou v celém regionu řadu turistických tras a naučných stezek. Mezi opravdu zajímavé patří tzv. dálková trasa. Vychází z Mariánských Lázní, prochází Planou, Stříbrem a končí u Hracholuské přehrady. Jedna z nejpůsobivějších turistických stezek vede údolím Kosího potoka až k jeho soutoku s řekou Mží. Dále pak k bývalému Křínovskému mlýnu a soutoku s Hostičkovským potokem. Neméně zajímavá je trasa Hradišťský vrch. Vychází z Konstantinových Lázní a turisty provede unikátní lokalitou Hradiště. Naučná stezka Šipín začíná nedaleko Okrouhlého Hradiště a prochází přírodním parkem Úterský potok.

V celém regionu je hustá síť cyklistických stezek. Mezi nejzajímavější trasy patří ty, které vycházejí z Bezdružic ke zřícenině gotického hradu Gutštejn nebo na Ovčí vrch, kde bylo koncem 17. století krvavě potlačeno povstání sedláků. Oblastí vede i tzv. Magistrála Český les, která začíná v Chebu a končí v Domažlicích. Zajímavá trasa vede ze Stříbra přes Cebiv, Černošín a Svojšín.
Přestože se oblast nepyšní horskými velikány, v zimních měsících je hojně vyhledávána nenáročnými lyžaři a rodinami, pro které jsou malé a nepříliš rušné lyžařské areály dobrou volbou. Lyžařské středisko Přimda nabízí slalomový svah i cvičnou loučku. Poslední stanice vleku končí ve výšce 812 m. n. m. Oblast je vhodná také pro běžecké lyžování.
 

 
vytisknout
Partnerské weby