Střední Morava

Podstatnou část Střední Moravy tvoří rovinatá oblast okresů Kroměříž, Olomouc, Prostějov a Přerov, která se již po staletí nazývá Haná.

Region s přirozenou hranicí Nízkého Jeseníku, Oderských vrchů a Drahanské vrchoviny je vyhlášen svou fenomenální lidovou kulturou. Pro tuto oblast typický hanácký kroj v sobě snoubí malebnost s bohatstvím a patří k nejhonosnějším na Moravě. Z lidové výroby se dodnes zachovala např. hanácká výzdoba velikonočních vajec, kraslic, lepených slámou. Světoznámé jsou zdejší Olomoucké tvarůžky, které můžete zapít pivem z některého z místních pivovarů nebo vínem z Arcibiskupských vinných sklepů v Kroměříži.
Celoroční turistická nabídka zahrnuje přírodní atraktivity nejen na zemském povrchu, ale díky krasovým útvarům i jeskyně a propasti pod ním - Hranickou propast pyšnící se přídomkem nejhlubší propast České republiky, bohatě vyzdobené krasové Javoříčské, Mladečské a Zbrašovské jeskyně aj.
Kolorit kraje dotvářejí také folklórní slavnosti, malebné vesničky a perly městské architektury, které naleznete např. v Lipníku nad Bečvou, Hranicích, Litovli nebo Mohelnici. Dále pak hrad Bouzov, zámek v Hranicích či sakrální architektura na Svatém kopečku v Olomouci.
Starobylé město Olomouc je po Praze druhou nejvýznamnější městskou památkovou rezervací v České republice a jeho vyjímečný barokní sloup Nejsvětější Trojice je zapsán na seznam Světového kulturního dědictví - UNESCO. A což teprve zahrady a zámek v Kroměříži, komplex staveb, který je rovněž pro svou jedinečnost zapsán na seznam UNESCO.

Na Střední Moravě Vás na každém kroku něco překvapí. Lázeňství, jeskyně, rozsáhlé parky a přírodní rezervace. Rovinatý ráz krajiny poskytuje velký prostor milovníkům cykloturistiky na více jak 1400 značených cyklotrasách a pěší turistiky všech věkových kategorií. Kříží se zde dvě moravsko-slezské dálkové cyklotrasy Moravská a Jantarová stezka, které jsou součástí projektu Euro Velo. Převážně rovinatý terén regionu Vám umožní bez větší námahy putovat po kraji a bezprostředně poznat srdečnost bodrých Hanáků, zastavit se v hospůdkách na dobré pivo a místní speciality.

Region skýtá řadu míst k odpočinku, jachtingu, rybolovu a dalším sportovním aktivitám - vyhlášená jsou tenisová střediska v Prostějově a Přerově, řada fitcenter, hřišť pro minigolf, jezdeckých klubů a nové 18-ti jamkové golfové hřiště nedaleko Olomouce.

 
vytisknout
Partnerské weby