České středohoří - západ

České středohoří - západ

České středohoří je rozděleno řekou Labe na dvě části - vyšší západní Milešovské středohoří a nižší východní Verneřické středohoří. České středohoří-západ zahrnuje malebné okolí krajského města Ústí nad Labem a oblasti: Porta Bohemica, Oparenské údolí a Třebenicko - kraj proslavený granáty a ovocem. Dále pak vrchy - Milešovka (největrnější hora v ČR - 837 m), Lovoš (570 m), Hradišťany(752 m), Bořeň, Javorský vrch, Oltářík, Košťálov a další vyhlídkové vrcholy. Českého středohoří vzniklo sopečnou činností a proto má velice specifický tvar. Je charakteristické množstvím zvláštních bizarních útvarů - vulkanické kužely, sopouchy, kupy, lávové příkrovy ze znělců a čedičů, ale také romantickými zákoutími s krásnými výhledy. Kromě zvláštních útvarů najdeme v této oblasti také zvláštní druhy vegetace. Je to dáno sušším a teplejším podnebím. Vyskytují se zde stepní společenstva, lesostepi i háje. Lesy jsou smíšené, hojně je zastoupen smrk, z listnatých stromů duby a buky. V odlesněných prostorech na úrodné půdě najdeme rozsáhlé ovocné sady a vinohrady. Řeka Labe zde tvoří nádherné údolí. V severní části přibírá Labe dva přítoky - Bílinu a Ploučnici. České středohoří patří mezi teplé oblasti. V zimních měsících se teploty pohybují v rozmezí -2° - -3° C, v letních měsících 17° - 19° C. Počet dnů se sněhovou pokrývkou je 40 - 50, počet letních dnů 50 - 70.

Chráněná území
Množství přírodních zvláštností, vzácné druhy rostlin i živočichů byly v roce 1976 podnětem pro vyhlášení Českého středohoří Chráněnou krajinnou oblastí o rozloze 1070 km2. Návštěvníci zde najdou velký počet přírodních rezervací, k nejnavštěvovanějším patří Bořeň (největší znělcové těleso ve střední Evropě), Milešovka (rozsáhlé lesní porosty), Březina, Lovoš (šípkové porosty a teplomilná vegetace), Hradišťanská louka, Boreč, Lipská hora, Milá, Oblík, Myslivna a Holý vrch.

Turistika zimní, letní
České středohoří je oblast, která přitahuje pozornost turistů již po řadu let. V zimních měsících se nabízí terény vhodné pro běžkaře. V letním období uspokojí České středohoří jistě všechny vyznavače cykloturistiky a pěší turistiky. Přes nejzajímavější terény vedou naučné stezky - "Lovoš", vychází z Malých Žernosek a končí na čedičovém vrcholu Lovoš; "Boreč", ve výšce 460 m n.m. dochází k zvláštní cirkulaci vzduchu a teplé páry a tento jev umožňuje růst vegetace i v zimě. Kromě skalních měst a jiných přírodních památek, se západní oblast Českého středohoří může pochlubit také několika zámky např. zámkem Libochovice, zříceninami, např. ruinou hradu Házmburk, sakralními a městskými památkami, např. v Budyní nad Ohří.

 
vytisknout
Partnerské weby