Bruntálsko a Rýmařovsko

Popis:

Okres Bruntál se rozkládá v českém Slezsku a v severní části Moravy v Severomoravském kraji a svou rozlohou patří k největším okresům v Česku. Okresním městem je Bruntál.
Okres Bruntál vznikl v roce 1960. Územně správní celek bruntálského okresu byl vytvořen v rámci územní reorganizace státu.

Bruntálsko - region na pomezí vysokých kopců Jeseníků s rudnými ložisky a slezských nížin. Nachází se na severovýchodě republiky u hranic s Polskem, v západní části Moravskoslezského kraje. Hraničí na SZ s jesenickem, na Z s Šumperskem, na J s Olomouckem, na V s Opavskem a S tvoří hrnaice státu s Polskem. Bruntálsko je součástí Nízkého Jeseníku, nachází se východně od hlavního hřebene Hrubého Jeseníku.

Díky Jeseníkům je tento okraj velmi znám a navštěvován. Kromě hor však tento kraj skýtá spoustu dalších zajímavostí k vidění - oblast přehrady Slezská Harta, zapomenutý a klidný kraj Osoblažska, břidlicové zatopené lomy u Svobodných Heřmanic, staré sopky v okolí Bruntálu (Venušina sopka, Uhlířský vrch, Velký Roudný), starobylé město Moravský Beroun, Krnov, hrad Sovinec, zámek Bruntál. Velmi známé hory se svými středisky - Karlov, Karlova studánka, Vrbno pod Pradědem, Malá Morávka, Rýmařov skýtají mnoho míst k výletům, ale jen pokud se smíříte s návalem turistů.

Východ oblasti zahrnuje nejvyšší partie Hrubého Jeseníku, severovýchod se postupně svažuje k polským nížinám.

Mikroregion Rýmařovsko se nachází v severovýchodní části České republiky nedaleko hranic s Polskem a je součástí Moravskoslezského kraje. Rozkládá se v jedné z turisticky nejatraktivnějších oblastí Jeseníků, jeho dominantou a orientačním bodem je nejvyšší moravská hora Praděd.

Až třetina území Mikroregionu Rýmařovsko je součástí Chráněné krajinné oblasti Jeseníky, dále Přírodního parku Sovinecko a území Natura 2000 a jeho předností je pestrá a bohatá příroda. Významná část Mikroregionu je rovněž pokryta zalesněnými plochami (cca 50 % území). Charakter krajiny poskytuje v každém ročním období mimořádné podmínky pro turistiku a rekreaci. V zimě nabízí ideální sněhové podmínky s nejdelší dobou lyžování v České republice.

 
vytisknout
Partnerské weby