Vysočina

Kraj Vysočina se rozprostírá v samém středu České republiky. Kraj tvoří Českomoravská vrchovina se svou nádhernou a velmi zachovalou přírodou. Návštěvníci zde naleznou také dvě chráněné krajinné oblasti, kterými jsou Žďárské vrchy a Železné hory.
Kromě přírody se turisté mohou těšit na mnoho kulturních památek, hradů, zámků a církevních staveb. Z kulturních památek v kraji byly tři zapsány na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Jsou jimi historické centrum města Telč, Poutní kostel Sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře a Židovská čtvrť a bazilika sv. Prokopa v Třebíči. Mezi lákadla regionu patří také muzeum mapujícího jedinečné výkony českých a světových rekordmanů v Pelhřimově.
Důvodem proč se Telč stala součástí Světového kulturního dědictví UNESCO je její historické jádro, které představuje dobře zachovaný goticko-renesanční urbanistický celek, který dokumentuje vyspělou renesanční stavební a uměleckou kulturu druhé poloviny 16. století. Reprezentační zámecké sídlo i ojedinělý soubor měšťanských domů na náměstí jsou hlavním lákadlem pro tisíce turistů, kteří každoročně do Moravských Benátek přijíždějí. Naleznete zde města s částečně dochovaným opevněním, město sklářů a město betlémů, kostelíky, zachovalý komplex židovských památek i areál kopírující život lidí z dob osídlování Divokého západu.
Dalším členem české rodiny památek UNESCO je Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Přehodnocením gotických prvků do čistě barokní podoby vznikl v Čechách na počátku 18. století stavební sloh, označovaný jako barokní gotika, který nemá v Evropě obdobu.
Židovská kultura a tradice, které zanechaly v dějinách Česka velmi význačnou stopu, mají své zastoupení i na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Je jím unikátně zachovaná židovská čtvrť v jihozápadním městě Moravy v Třebíči. Třebíč nabízí kromě jedinečných staveb také ojedinělý a jedinečný příklad blízkého soužití křesťanské a židovské kultury od středověku do 20. století.
Tím výčet přitom zdaleka nekončí. Příznivci historie a pozůstatků středověkého života si zde vskutku budou libovat. Je to kraj drsný, krásný, plný různorodosti a stvořených pro romantiku. Táhne se od jihočeských rybníků až k Hané. Pro ty sportovně laděné je tu spousty vodních ploch, rybolovné revíry, ráj pro houbaře a v zimě upravené běžecké tratě.
Krajina jako stvořená k toulkám pěším i cyklistickým. V letním horku oceníte i množství rekreačních rybníků, zvoucích zemdlelé pocestné do chladivých vln. Ale nejmalebnější je Vysočina na podzim. V čase rozzářených jeřabin a šípků, zahalena do nejroztodivnějších barev, ožívá podzimními slavnostmi.

 
DOPORUČUJEME:
ubytování na HOTELY.CZ s možností on-line rezervace
vytisknout
Partnerské weby