Detail výletu

16.6.2009 Z Turnova do skalních měst

Celodenní výlet na zříceniny hradů i do malebných skalních měst severně od Turnova. Vyhraďte si na to opravdu celý den, ať si vše v klidu a pohodě užijete.

Z náměstí v Turnově vykročíme severně po červené značce. Na začátku městského parku jedna červená míří přes Jizeru. My pokračujeme společně po zelené značce vedoucí po levém břehu Jizery k rozcestí u Blatenského mlýna. Tady přejdeme na žlutě značený chodník mířící do kopce na Besednici. Zpočátku dáváme pozor na značení, chodník pokračuje rovně údolím, my však po značce zahýbáme vlevo a jdeme do kopce.

Žlutá nás dovede až do Besedic, kde si můžeme prohlédnout pěkné roubené chalupy. Besedice skýtají rovněž první možnost posezení a občerstvení na cestě.

Z rozcestí značených cest na kraji lesa jdeme vlevo po žluté a projdeme si tak podstatnou část skalního labyrintu v okolí Besedic. Labyrintem vede žlutě značený okruh, ale my navštívíme jen jeho atraktivnější část. Projdeme Malým kostelem, Hrubým kostelem, klesneme ke sluji Kalich a pokračujeme do Chléviště. Jistě je pořád na co se dívat a co obdivovat. V místech, kde žlutá protíná červenou značku zabočíme vlevo a pokračujeme po červené do Malé Skály. Když vyjdeme z lesa naskytne se nám nádherný výhled na celý Vranovský hřeben. Vlevo vidíme Frýdštejn a před námi je jako na dlani Vranov, Pantheon neboli Skály. Tolik názvů má zřícenina skalního hradu.

V malebné Malé Skále se můžeme posilnit, třeba v Boučkově statku, před dalším stoupáním po červené značce vedoucí ke zřícenině skalního hradu Vranov. Nějaký čas k návštěvě si vyhraďte, určitě nebudete zklamáni. Po prohlídce pokračujeme Vranovským hřebenem kamenitou stezkou s možností výhledů do okolí. Potkáváme další stavby z romantické přestavby hradu. Stoupáme a klesáme, jdeme po schůdcích a po krátkém závěrečném stoupání se ocitneme u další zříceniny, u Frýdštejna. Velmi pěkný zachovalý skalní hrad nabízející z hradní věže daleké a úchvatné pohledy.

Od zříceniny Frýdštejna nás na náměstí v Turnově povede červená značka. Je to příjemných posledních 10 km chůze. Společně s modrou dojdeme do Voděrad. Modrá pokračuje rovně dolů, my u kapličky zahneme vlevo, ještě chvíli jdeme po silnici a pak prudce zahneme vpravo do lesa. Pěkným lesem jdeme až k odbočce k dalšímu skalnímu městu Drábovna. Uděláme si krátkou odbočku, porozhlédneme se po okolí, vrátíme se zpět na červenou a pokračujeme v cestě. Využíváme příležitostí nabízející výhledy do kraje. Cesta pomalu ubývá a před Turnovem můžeme navštívit Dlaskův statek v Dolánkách.

Červená nás přivede na mostek přes Jizeru a již známou cestou se vrátíme do centra Turnova.

Budeme unaveni, ale určitě spokojeni a plni zážitků z malebné krajiny Českého ráje.

 

Zajímavosti na trase:

1)        KALICH, CHLÉVIŠTĚ - skalní bludiště Kalich je součástí Besedických skal na Maloskalsku. Skály byly za protireformace útočištěm pronásledovaných nekatolíků.

Chléviště je menší skalní město, které za svůj název vděčí vesničanům, kteří ho tak pojmenovali v neklidných dobách, kdy ve skalách schovávali svůj dobytek před procházejícím nenechavým vojskem. Uprostřed pěti roklí je sluj se symbolickou modlitebnou Jednoty bratrské. Na okraji bludiště nalezneme vyhlídku Českých bratří a v samém srdci skalního městečka Chléviště pak vyhlídku s příznačným názvem Kde domov můj.

2)        FRÝDŠTEJN - kdy byl hrad Frýdštejn vybudován se zatím nepovedlo spolehlivě doložit. Ví se, že panství bylo v majetku Markvarticů a později v roce 1363 už v držení pánů z Dražic. V roce 1376 to byl zřejmě Jan z Bibrštejna a historici se domnívají, že právě v té době byl hrad postaven. V roce 1409 byl majitelem panství Bohuš z Kováně, který byl katolíkem a proto v srpnu 1432 obléhali hrad husité pod vedením Oty z Lozy a Jana Čapka ze Sán. Asi po měsíci se Bohuš z Kováně s husity dohodl a tak hrad ušetřili. Šušká se, že se k nim nakonec přidal, protože v roce 1448 byl s Jiřím z Poděbrad při dobývání Prahy. Když Bohuš z Kováně v roce 1460 náhle zemřel, opatrovníkem jeho nezletilých dětí a zároveň majitelem panství se stal Jan Zajíc z Házmburka. Potom zde bylo ještě několik dalších majitelů. Tím posledním byl od roku 1556 Jan z Oprštorfu, který frýdštejnské panství postupně rozprodal a tím zaniklo panství i funkce strážního hradu.

3)        VRANOV-PATHEON - o založení hradu Vranova, nazývaného též Skály nad Jizerou, nejsou doklady. Pravděpodobně byl vybudován za husitských válek, když Žižka vytáhl do boje proti dominikánskému klášteru v Turnově a roku 1424 jej dobyl. Soudí se, že hrad nechal postavit Hynek z Valdštejna. Jedná se o strážní hrad podélného typu, umístěný na strategicky výhodném pískovcovém útesu nad pravým břehem Jizery. Včetně předhradí zaujímal délku téměř 400 m a v současné době je považován za nejdelší a nejkomplikovanější skalní hrad u nás. Obytné místnosti byly vytesané ve skále a doplněné dřevěnými přístavbami. Dovnitř se vstupovalo z údolí úzkou skalní bránou.

 

Autor: Lumír Bláha

Hodnocení

1 je nejméně, 10 je nejvíce

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Výsledek: 7.4

Český ráj Maloskalsko a Pojizeří Pěšky
náročnost: 2
délka celkem: 22 km

Frýdštejn Frýdštejn skalní město u Besedic skalní město u Besedic skalní město u Besedic skalní město u Besedic pohled na Vranovský hřeben pohled na Vranovský hřeben pohled na Vranovský hřeben pohled na Vranovský hřeben Vranov Vranov Vranov Vranov Vranovský hřeben Vranovský hřeben Vranovský hřeben Vranovský hřeben Frýdštejn Frýdštejn Frýdštejn Frýdštejn Vranovský hřeben z věže Frýdštejna Vranovský hřeben z věže Frýdštejna Trosky z věže Frýdštejna Trosky z věže Frýdštejna Drábovna Drábovna
 
DOPORUČUJEME:
ubytování na HOTELY.CZ s možností on-line rezervace
zpět na výběr vytisknout
Partnerské weby