Detail výletu

7.8.2009 Z Rovenska na vrch Tábor

Proslulá poutní hora Tábor, která získala svůj název po husitech, patří mezi nejkrásnější vyhlídková místa v Českém ráji a navíc je snadno dostupná i na kole. Návštěvníky zde potěší renovovaná rozhledna, moderní turistická chata s restaurací a venkovní terasou, poutní kostel a křížová cesta. Dalšími triumfy tohoto výletu je krásná krajina a historická městečka Rovensko pod Troskami a Lomnice nad Popelkou.

Itinerář:

Start: Rovensko pod Troskami – nám., trasa č. 4172, vedlejší silnice

1)        Lomnice nad Popelkou – nám., trasa č. 4171, vedlejší silnice

2)        Tábor, trasa č. 4017, lesní šotolinová cesta

3)        Rváčov, červená KČT, silnice a pak lesní cesta

CYKLO: pozor terénní sjezd do Černé rokle je místy velmi prudký a proto doporučujeme méně zkušeným horským cyklistům kolo vést!

4)        Černá rokle, silnice přes obec Veselá a Křečovice

5)        silnice do Rovenska, trasa č. 4176, silnice přes Sýkořice

Cíl: Rovensko pod Troskami

 

Popis:

Tento výlet nám dokáže, že Český ráj neoplývá pouze atraktivními skalními městy, ale také zajímavou mírně kopcovitou krajinou s významnými vrcholy. S výjimkou dvou terénních sjezdů je celý výlet vedený po vedlejších silnicích a lesních asfaltkách. I když hlavním cílem výletu je vrchol Tábor, nemusíme se obávat náročných výšlapů. Nebudeme zde překonávat žádné výrazné převýšení, takže výlet zvládnou s přehledem i středně zdatní cyklisté. Jediným náročnějším úsekem je paradoxně sjezd ze Skuhrova do Černé rokle, kdy místy sjíždíme lesem po značně strmé kamenité pěšině s nebezpečným srázem po straně. Mimo zkušené fajnšmekry doporučujeme všem v exponovaném úseku vést kolo vedle sebe. Větší část výletu je i standardně značena cyklistickým nebo turistickým značením, takže by jsme neměli zabloudit. Pouze v závěru pojedeme údolím Veselky bez značení, ale pokud se budeme držet stále v údolí, dojedeme bez potíží k silnici do Rovenska.

 

Atraktivity na trase:

1)        Rovensko pod Troskami - naleznete v samém srdci Českého ráje v údolí říčky Veselky. Dějiny malebného městěčka sahají do 14. století a jsou poznamenány selskými povstaními proti útlaku šlechty a církve v době rekatolizace. S těmi je propojena také starobylá zvonice se třemi unikátními zvony, obrácenými v klidu srdcem vzhůru, které se uvádějí do pohybu šlapáním. Zvony jsou často označovány jako „rebelantské", protože daly signál k první vzpouře selského lidu, který cepy a vidlemi zahnal císařské vojsko na ústup. Dějiny Rovenska přibližuje chrám sv. Václava na Týně, perla gotické architektury ve severních Čechách, dále pak vrcholně barokní plastika - sloup se sochou P. Marie na náměstí z roku 1744 nebo typická roubená chaloupka v Matouškově ulici, která je příkladem lidového stavitelství. Kromě toho město zdobí řada soch a plastik, např. sousoší „Rozhovor", dílo vynikajícího českého sochaře, rytce a glyptika, rodáka z blízkého Volavce. Avšak Rovensku a jeho blízkému okolí bezesporu vévodí skutečný symbol Českého ráje - hrad Trosky.

2)        Lomnice nad Popelkouhistorikové se přiklánějí k názoru, že k osídlení Lomnicka došlo přibližně ve 12. století slovanskými kolonisty, kteří přišli z jihovýchodu a to nejprve v prostoru dnešní Staré Lomnice. Avšak teprve v průběhu první poloviny 14. století došlo k založení městečka. Jeho jádro se nachází mezi říčkou Popelkou a potokem Nepokojem, jenž společně s nedalekou tvrzí, rybníkem a úzkými uličkami vedoucími z rynku a sevřenými bloky domů suplovaly funkci hradeb, které Lomnice jako poddanské městečko nemohlo mít. Lomnice nad Popelkou se s časem stalo městem textilu, sladkostí a krásných vyhlídek, jak napovídal před půl stoletím turistický slogan. Má však také řadu cenných historických památek. Nejstarší budovou ve městě je zvonice z roku 1654 umístěná uprostřed hřbitova. Pokud by jste hřbitov navštívili, můžete obdivovat vzácnou barokní kaplí sv. Jana Křtitele z roku 1768. V kapli zaujme nástropní freska "Smrt Jana Křtitele" či freska na oltářní straně "Křest Krista". Další zajímavostí hřbitova je hromadný hrob vojáků zemřelých v polní nemocnici na následky zranění z bitvy "U Jičína" 29. června roku 1866. Poblíž hřbitova je umístěn Urnový háj (dříve "U tří svatých") a smuteční obřadní síň. Na náměstí se nachází barokní kostel sv. Mikuláše z Bari z roku 1782. V interiéru se nacházejí hodnotné řezbářské práce . Dokumentací dějin města i jeho okolí včetně soustavného shromažáování, evidování a ošetřování hmotných dokladů vývoje přírody a společnosti regionu se zabývá Městské muzeum a galerie v Lomnici nad Popelkou.

3)        Táborcihlová rozhledna na hoře Tábor (682 m n.m.) u Lomnice nad Popelkou v Českém ráji byla vystavěna roku 1911 a patří k nejkrásnějším stavbám tohoto typu v Čechách. Je 35 m vysoká, má vyhlídkový ochoz ve výšce 26 m, na který vede 145 schodů. Kromě ní se na vrcholu nachází také barokní kostel Proměnění Páně z dob protireformace. Je to třetí sakrální stavba, která byla na Táboře vznesena. První - dřevěná kaplička byla postavena Valdštejny v roce 1349 a nahrazená kostelíkem v roce 1527. Svatostánky se staly poutním místem a jsou důkazem toho, že hora Tábor měla pro věřící vždy veliký význam. Již v době husitských válek se na Táboře konaly husitské pobožnosti. Husitům také vděčíme za název Tábor. Hora se totiž původně jmenovala Chlum.

 

 

Autor: Filip Balogh

 

Hodnocení

1 je nejméně, 10 je nejvíce

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Výsledek: 7.8

Český ráj Maloskalsko a Pojizeří Na kole
náročnost: 2-3
délka celkem: 31 km

Tábor - křížová cesta Tábor - křížová cesta Rovensko pod Troskami - kostel sv. Václava a zvonice s obrácenými zvony Rovensko pod Troskami - kostel sv. Václava a zvonice s obrácenými zvony Trosky cestou do Křečovic Trosky cestou do Křečovic Lomnice nad Popelkou - náměstí Lomnice nad Popelkou - náměstí Tábor - kostel Proměnění Páně Tábor - kostel Proměnění Páně Tábor - výhled z rozhledny Tábor - výhled z rozhledny Morcínov - lidové stavení Morcínov - lidové stavení vyhlídka z úpatí Ředice vyhlídka z úpatí Ředice soukromý lom v Černé rokli soukromý lom v Černé rokli
 
DOPORUČUJEME:
ubytování na HOTELY.CZ s možností on-line rezervace
zpět na výběr vytisknout
Partnerské weby