Detail výletu

Z Rejvízu ke Kazatelnám

Výjimečně zachovaná příroda v okolí Národní přírodní rezervace Rejvíz, největší moravské rašeliniště s Velkým a Malým Mechovým jezírkem, významná vesnická lidová architektura a skalní útvary Kazatelny jsou největšímy lákadly tohoto výletu. Krátký ale exponovaný výlet nás zavede z Rejvízu okolo naučné stezky na vrchol Kazatelny a pak do tajemného údolí Černé Opavy.

Itinerář:

Start: Rejvíz - rekr. chata, žlutá KČT, vedlejší silnice a pak lesní cesta

1)        rozc. Bublavý pramen, lesní asfaltka

2)        křižovatka lesních cest, lesní šotolinová cesta

3)        napojení na žlutou KČT, žlutá KČT, lesní kamenitá cesta

4)        pod ruským hřbitovem, trasa 6074, lesní asfaltka

5)        rozc. Most přes Černou Opavu, trasa 6042 a 55, lesní asfaltka

6)        Starý Rejvíz, červená KČT, trasa č. 55, silnice

Cíl: Rejvíz

 

Popis:

Vyjíždíme z Rejvízu podél naučné stezky, kterou si můžeme částečně projet a od vstupu do rezervace k Mechovém jezírku projít pěšky. Náš výlet ovšem od rozcestí Pod Rejvízem vede dále po žluté KČT k Bublavému pramenu. Odsud pokračujeme po lesní cetě mimo značení a po chvíli nás už čeká vydatné terénní stoupání (pozor! nesmíme přejet odbočku z lesní asfaltky vlevo do kopce na kamenitou lesní cestu). V závěru stoupání budeme muset i na chvíli sesednout z kola a vyšlapat na vrchol po příkré kamenité cestě. Pozoruhodné skalní útvary a pěkné výhledy nám budou adekvátní odměnou za výšlap. Během parádního sjezdu je také třeba dbát zvýšené opatrnosti v úsecích, kdy sjíždíme prudce po kamenité cestě. Druhá polovina výletu pak působí spíše relaxačně, kdy si užijeme pozvolný sjezd temným údolím Černé Opavy a pak do Starého Rejvízu.

 

Atraktivity na trase:

1)        Rejvíz - nejvýše položená rekreační osada ve Slezsku je označována jako nejkouzelnější lokalita v Jeseníkách. 1.1.2005 byl Rejvíz vyhlášen vesnickou památkovou zónou  pro svou dochovanou dřevěnou lidovou architekturu převážně 19. století, nenarušenou nevhodnými dostavbami. Narazíme zde na typickou architekturu Jesenicka – roubený dům se svisle bedněným štítem a vyřezávanými barevnými šambránami kolem oken. Je zde řadu rekreačních oběktů, penzionů a restaurací.Od rozc. Pod Rejvízem můžeme odbočit na naučnou stezku a zajet si ke vstupu do rezervace, kde necháme kolo a pěšky se podíváme k Velkému Mechovému jezírku.

2)        NS Rejvíz - Národní přírodní rezervace Rejvíz je největším moravským rašeliništěm o rozloze 396.63 ha. Výjimečné přírodní prostředí si zachovalo jen díky stálým klimatickým poměrům. Velké a malé mechové jezírko jsou rašelinná jezírka v NPR Rejvíz. Jsou centrem velkého vrchovištního rašeliniště v povodí Černé Opavy. Plocha velkého jezírka je 1 692 m2, hloubka 2-3 m. Krajina kolem jezírka má zvláštní ponurý ráz a vztahovala se k ní řada pověstí a lidových podání. U vstupu do rezervace se vybírá vstupné.

3)        Kazatelny - skalní útvar opředený řadou lidových pověstí. Podle jedné z nich získal svůj název od husitů, kteří při svých výbojných expedicích na sever až k Baltu, procházeli touto starodávnou stezkou. Skalní útvar, silně připomínající skutečnou kazatelnu se jim přímo nabízel k vykonávání náboženských potřeb. Okolí Kazatelen je vyhledávané také díky každoroční bohaté úrodě borůvek i hřibů. Blízkou zajímavostí je také lesní hřbitůvek ruských zajatců z druhé světové války a pozůstatky sklářské činnosti v okolí Opavské chaty. 

 

Autor: Bohdan Dvořák

 

Zákres v mapě

Hodnocení

1 je nejméně, 10 je nejvíce

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Výsledek: 4.7

Jeseníky a Rychlebské hory Hrubý Jeseník Na kole
náročnost: 1-2
délka celkem: 13 km

jedna z nepřehlédnutelných skal během stoupání k vrcholu Kazatelny jedna z nepřehlédnutelných skal během stoupání k vrcholu Kazatelny Starý Rejvíz Starý Rejvíz Rejvíz Rejvíz Rejvíz - cestou k Velkému mechovému jezírku Rejvíz - cestou k Velkému mechovému jezírku Rejvíz - Velké mechové jezírko Rejvíz - Velké mechové jezírko Bublavý pramen na hranici NPR - Rašeliniště Rejvíz Bublavý pramen na hranici NPR - Rašeliniště Rejvíz výhled nedaleko vrcholu Kazateleny směr Bílé skály a Chlapecké kameny výhled nedaleko vrcholu Kazateleny směr Bílé skály a Chlapecké kameny Opavská lovecká chata nedaleko Ruského hřbitova u Černé Opavy Opavská lovecká chata nedaleko Ruského hřbitova u Černé Opavy
 
DOPORUČUJEME:
ubytování na HOTELY.CZ s možností on-line rezervace
zpět na výběr vytisknout
Partnerské weby