Detail výletu

11.8.2009 Toulky Krásným Dvorem

Toto zastavení nás zavede na úpatí Doupovských hor do obce Krásný Dvůr ke stejnojmennému zámku, který patří k nejpůsobivějším v Čechách. Jelikož rod Černínů oplýval hlubokým porozuměním pro barokní zámeckou architekturu, vznikly zde překrásné tvary vsazené do nádherného přírodního prostředí s rozlehlým zámeckým parkem, kde nacházíme hodně společného s francouzskými Versailles. Řada pavilónů odpovídá téměř do detailu obdobným romantickým stavbám nejslavnějšího francouzského rezidenčního sídla.

Na zámek, kde se natáčeli Básníci … – Zámek Krásný Dvůr

Hned při vstupu za branou zříme nažloutlé barvy zámeckých zdí, narůžovělý jemný štěrk nás provádí okolo dvou soch po stranách k udržovanému nádvoří a samotnému vstupu do zámku. Kdysi zde stávala renesanční tvrz, která byla v minulosti přestavěná na ušlechtilou střízlivou stavbu jednoduchých a přehledných tvarů. Většina místností přístupných veřejnosti je vybavena dobovým zařízením s mnoha vzácnými kusy nábytku. Jsou zde také k vidění sbírky skla, kameniny, hodin, výtvarných děl a dobového porcelánu z 18. století. Významná je knihovna, v níž se soustředily sbírky z okolních zámků. Zajímavostí je barokní obrazový soubor 42 psích portrétů od P. V. Bergera.

Zámek hostil řadu významných osobností, například J. W. Goetha, básníka Theodora Körnera, kněžnu Zaháňskou s knížetem Metternichem a také Josefa Dobrovského. V majetku Černínů zůstal Krásný Dvůr až do okupace, kdy jej obsadili nacisté. Od roku 1945 se stal zámek vlastnictvím státu.

Zámek je také známý z natáčení několika filmů. Kdo by neznal filmy jako jsou Konec starých časů, Jak básníkům chutná život či To horké léto v Marienbadu.

 

Najdi si svůj pavilon – zámecký park

Ze zámeckých vznešených prostorů se poté přesouváme do voňavé a svěží přírody zámeckého parku. V 80. letech 18. století zde totiž dali Černínové vybudovat jedinečný anglický park, který je považován za nejstarší a největší anglický park u nás s rozlohou 100 ha. Park vyniká nádhernými přírodními sceneriemi, které jsou tvořeny velikány listnatých stromů - nachází se zde nejstarší český dub. Jeho stáří se odhaduje kolem jednoho tisíce let. Procházka vede půvabnými stinnými porosty i otevřenými loukami. Zahradník Födisch vytvořil po studijním pobytu v Anglii na Leskovském potoce důmyslný vodní systém napájející pět rybníků a umělý vodopád. Celý park je skvěle proložen romantickými stavbami. V Poustevníkově rokli se nachází hrobka a podzemní chodba. Narazíme na zajímavý Čínský pavilon, Panův templ, Gloriet, Goethův pavilon, neogotický templ s vyhlídkovou věží, zbytky poustevny nebo obelisk vysoký 26 metrů. Toulat se v něm můžeme skutečně dlouho. Pod letitými duby, na loukách a u rybníků můžeme jen tak ležet a nasávat neopakovatelnou jedinečnost  parku.

 

 

Autor: Bohdan Dvořák

Zákres v mapě

Hodnocení

1 je nejméně, 10 je nejvíce

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Výsledek: 5.7

České středohoří Žatecko S dětmi
náročnost: 1
délka celkem: 0 km

zámek Krásný Dvůr zámek Krásný Dvůr zámek Krásný Dvůr zámek Krásný Dvůr Krásný Dvůr - Goethův pavilon v anglickém parku Krásný Dvůr - Goethův pavilon v anglickém parku Krásný Dvůr - Čínský pavilon v anglickém parku Krásný Dvůr - Čínský pavilon v anglickém parku Krásný Dvůr - obelisk v anglickém parku Krásný Dvůr - obelisk v anglickém parku Krásný Dvůr - rybník pod glorietem v anglickém parku Krásný Dvůr - rybník pod glorietem v anglickém parku Krásný Dvůr - gloriet v anglickém parku Krásný Dvůr - gloriet v anglickém parku Krásný Dvůr - Pánův templ v anglickém parku Krásný Dvůr - Pánův templ v anglickém parku Krásný Dvůr - sochy na nádvoří zámku Krásný Dvůr - sochy na nádvoří zámku Krásný Dvůr - nádvoří zámku Krásný Dvůr - nádvoří zámku
 
DOPORUČUJEME:
ubytování na HOTELY.CZ s možností on-line rezervace
zpět na výběr vytisknout
Partnerské weby