Detail výletu

7.7.2009 Toulky královským městem Kadaň

Kadaň je starobylé město na řece Ohři, jehož základy byly položeny ve 12. století v malebné krajině na úpatí Krušných hor. Město bylo okolo roku 1259 povýšeno na královské, kterému po čase vévodil majestátní královský hrad. Velcí a malí návštěvníci města mohou i dnes obdivovat mohutnost tohoto hradu a zbytky městského opevnění, historické centrum s rozlehlým náměstím, morovým sloupem a kašnou. Mimo památkovou zónu pak leží františkánský klášter s krásnou zahradou a kostelem 14. sv. Pomocníků. Na Svatém vrchu nad městem pak lze shlédnout celou krajinu z rozhledny, která se tyčí nad vrcholky stromů.

Za dávnou minulostí a uměním na hrad - Kadaňský hrad

Kadaňský hrad se zrcadlí nad řekou Ohří na skále a připomíná tak dobu dávno minulou. Patří mezi naše nejlépe zachované městské hrady. Současně s městem jej založil Přemysl Otakar II. a byl včleněn do městského opevnění. V nedávné době byl hrad opravován, změnu tedy doznala střecha a fasáda. Ve východním křídle nalezneme městskou knihovnu s internetovou kavárnou a obřadní síní. Již několik let je na hradě v provozu galerie Josefa Lieslera.

 

Za občerstvením a osvěžením na náměstí - Mírové náměstí

Dnešní tvář historického městského jádra, které je právem od roku 1978 městskou památkovou rezervací, zdobí množství nádherných měšťanských domů, církevních staveb i zbytků středověkého opevnění. Ploše náměstí vévodí sloup Nejsvětější Trojice a kašna zvaná Šlikovský rybník, kde lze při ševelení fontány a osvěžujících vodních par příjemně pobýt za slunných dní. Obdélnému náměstí vévodí  kostel Povýšení sv. Kříže a především 53 m vysoká zářící věž radnice s galerií, kde naleznete stálou expozici kreseb kadaňského výtvarníka Karla Havlíčka. Jste-li všímaví, jistě naleznete při toulkách náměstím krásnou zářící ozdobu gotického domu čp.185 v podobě zlatého slunce s obličejem. Pokud se budete chtít občerstvit a vyhovět tak unaveným nejmladším návštěvníkům, jistě naleznete na náměstí či v uličkách kavárničky a cukrárny s příjemným posezením dle vašeho vkusu.

 

Z náměstí na barbakán a do temné uličky – bývalá Žatecká brána a Katova ulička

Své toulky Kadaní můžete zpestřit zhlédnutím zachovalého barbakánu bývalé Žatecké brány ležícího na jihovýchodě od Mírového náměstí. Toto předsunuté opevnění Žatecké brány zbořené v roce 1832 umožňovalo střelbu do stran, jak dokládají klíčové střílny. Barbakán patří k druhému pevnostnímu pásmu, který zpevňoval vnitřní opevňovací linii. Poté lze podél hradeb dojít ke katovně čp. 190, která je součástí městského opevnění. Odtud vede přes bránu pro pěší – fortnu, úzká tmavá a tajemná tzv. Katova ulička na náměstí. Ponurou atmosféru dotváří kamenné zdivo s gotickými okenními otvory a s rozpínacími zděnými oblouky.

 

Město a krajina jako na dlani – rozhledna na Svatém vrchu

Ojedinělou vyhlídku či kruhový rozhled vám nabídne veřejnosti přístupná 16 metrů vysoká věž na Svatém vrchu. Přímo z náměstí vede modře značená turistická značka přes Mikulovickou bránu a Smetanovy sady k úpatí zalesněného Svatého kopečku. Odtud se vydáme nenáročným stoupáním až k místu vyhlídky, kde nalezneme kamennou plošinu s ocelovou konstrukcí. Za krátký výstup po točitém schodišti jsme odměněni širokým výhledem na centrum města a malebnou krajinu v okolí.

 

Za legendou a minerály do kláštera  – Františkánský klášter

Cestou zpět z rozhledny lze navštívit nedaleký bývalý gotický klášter františkánů s unikátní sklípkovou klenbou a nástěnnými malbami. Součástí kláštera je poutní kostel Čtrnácti sv. Pomocníků a malebná, pohodu navozující klášterní zahrada, kde jistě najdete spočinutí a úlevu po výstupu k vyhlídkové věži. 

Ve sklepích kláštera je umístěno městské muzeum se stálou expozicí mineralogických a archeologických zajímavostí, s ukázkami těžby a zpracování nerostných surovin na Kadaňsku. Rovněž si můžete za účasti průvodce prohlédnout i další neméně zajímavé části kláštera a kostela.

Počátky kláštera jsou opředeny také legendou, která vypráví o šlechtici, který měl být popraven na městském popravišti. Ten svého činu litoval a prosil své patrony a svaté o odpuštění. Byl vyslyšen, neboť visel na šibenici 3 dny, aniž by zemřel. Tento zázrak osvobodil šlechtice a donutil kadaňské radní přesunout popraviště jinam a na místě neobyčejného činu vystavět kapli Čtrnácti sv.pomocníků.

 

Autor: Bohdan Dvořák

 

Zákres v mapě

Hodnocení

1 je nejméně, 10 je nejvíce

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Výsledek: 6.4

České středohoří Žatecko S dětmi
náročnost: 1-2
délka celkem: 0 km

Kadaň - Františkánský klášter Čtrnácti sv. Pomocníků Kadaň - Františkánský klášter Čtrnácti sv. Pomocníků Kadaň - Mírové náměstí s dominantní věží radnice Kadaň - Mírové náměstí s dominantní věží radnice Kadaň - Žatecká brána (barbakán) Kadaň - Žatecká brána (barbakán) Kadaň - gotický hrad Kadaň - gotický hrad rozhledna Strážiště rozhledna Strážiště výhled na Kadaň z rozhledny Strážiště výhled na Kadaň z rozhledny Strážiště Kadaň - hrad Kadaň - hrad Kadaň - hradby pod kostelem Povýšení sv. Kříže Kadaň - hradby pod kostelem Povýšení sv. Kříže Kadaň - hradby u středověké bašty Kadaň - hradby u středověké bašty Kadaň - Katova ulička Kadaň - Katova ulička
 
DOPORUČUJEME:
ubytování na HOTELY.CZ s možností on-line rezervace
zpět na výběr vytisknout
Partnerské weby