Detail výletu

Na vrchol Lovoš

Z Lovosic na břehu Labe vystoupáme na výrazný, osamělý čedičový kužel Lovoše. Pak se seznámíme s unikátní Národní přírodní památkou Boreč a v závěru se pokocháme romantickou zříceninou na skále Košťál.

 

Výchozím bodem je město Lovosice, kde kousek od náměstí je na křižovatce s podchodem ↔ s modrou a zelenou značkou. Ve středu tohoto průmyslového města si můžete prohlédnout renesanční zámek z počátku 17. stol. a barokní kostel sv. Václava.

Nyní vyrážíme po zelené směr „Lovoš" 3,5 km. Za železnicí opustíme městskou část Lovosic a začínáme ostře stoupat /3/ nejprve kolem rodinných domků a zahrádek až přijdeme k úpatí Lovoše. Sady a vinice na úpatí Lovoše mají velkou tradici a jsou doloženy již ve 13. stol. Dál už půjdeme lesem. Čím výše stoupáme, tím víc se les rozestupuje a umožňuje nám místy výhled na Říp. Od ↔ Pod Lovošem nás čeká jen 500 m stoupání na vrchol (570 m), kde je turistická chata s restaurací a nádherným výhledem na všechny světové strany. Vrchol Lovoš není jen výraznou krajinnou dominantou, ale také významnou Národní přírodní rezervací. Na jeho jižních svazích najdeme pestrou paletu společenstev od skalní stepi přes lesostep až po listnatý les. Významnost tohoto místa nám přibližuje Naučná stezka.

Z vrcholu klesáme /2-3/ po modré (též zásobovací cesta) směr „Oparno". Po chvilce narazíme na další zastavení NS - Lovoš - stepní lysina. Kdo chce, může si kousek zajít po NS k 6. zast. NS - Kibička, kde jsou Parenské kameny a omezený výhled na údolí Labe a Lovosice. U ↔ se žlutou značkou odbočíme zároveň s ní vlevo směr „Boreč". Stále klesáme lesem /2-3/ a na jeho konci se napojíme se na silničku vedoucí z Oparna. Po ní klesáme mírněji /1-2/ a máme výhled na Milešovku a další sopečné vrcholy. Přejdeme silnici E 55 a jdeme kolem vesničky Bílinka až do obce Režný Újezd, kde začíná dobře značená Naučná stezka Boreč v délce 3 km.

Cílem naučné stezky je přiblížit turistům zajímavosti Národní přírodní památky Borečský vrch. Tento trachytový převážně zalesněný kopec je celý protkaný puklinovým labyrintem. Ten způsobuje výrony teplého vzduchu v zimě z horních vyústění puklin. V jejich okolí se vyskytují teplomilné rostliny a živočichové. U zastavení NS Pohledová výseč je pěkná vyhlídka na část Českého středohoří. Můžeme zde vidět tyto vrcholy - zleva Hrádek, Solanská hora, Líšeň, Ostrý, Hradišťany, Lipská hora, Táhlina, Lhota, Milošovský kloc, Ostrý, Francova hora a Milešovka. Na vrcholu (446 m) je další zastavení NS - Schéma proudění vzduchu v puklinovém systému. Jsou zde vidět mezi kameny malé jeskyňky (ventaroly na temeni Boreče), kudy proudí v zimě teplý vzduch ven ze středu hory nashromážděný zde přes teplejší měsíce, kdy naopak hora vzduch saje. Jinak je celý vrchol hustě zarostlý vegetací. Celou dobu chůze po NS jsme převážně stoupali po terénní pěšině /2-3/, nyní následuje klesání /2-3/. U 7 zast. NS dolů je vyhlídka k východu - na Lovosice, Lovoš.

Od ↔ Režný Újezd, kde jsme se vrátili z NS, pokračujeme se žlutou značkou po silničce do obce Boreč. Pak nás turistické značení vyvede za obec na pěšinku kolem rodinného domku, mezi keři do lesa. Střídavě stoupáme /2/ a z malého paloučku, kde se křižují lesácké cesty (je zde výhled na malý Holý kopec), pokračujeme rovně po zarostlé pěšině lesem a dáváme si dobře pozor na značení. Žlutá nás dovede k ↔ Košťál - odb. na zříc. Od ↔ si můžete zajít 0,5 km na vrchol skalnatého čedičového suku se zříceninou gotického hradu. Je to sice ostré stoupání /3/ po pěšince, ale od zříceniny jsou nádherné panoramatické výhledy. Také samotný vrchol Košťál s romantickou zříceninou byl častým námětem pro malíře např. E. Fillu.

Po případné prohlídce vrcholu Košťál jdeme od ↔ po zelené směr „Vchynice" a dále po modré až do Lovosic. Scházíme /2/ po lesácké cestě, až se napojíme na zpevněnou cestu. Stále si hlídáme značku, která po nějaké době z ní odbočí na nepatrnou zarostlou lesáckou cestu a ta nás zavede hlouběji do lesa. Pod vrcholem Ovčín vyjdeme z lesa ven a po jeho okraji dojdeme do vesničky Radostice. Za ní po chvilce přijdeme do další vesničky Vchynice (cestou máme opět krásné výhledy na Lovoš a i na Milešovku a okolí). Zde změníme zelenou značku za modrou a dále klesáme už po silnici zpět do Lovosic, kde náš výlet končí.

 

Autor: Filip Balogh

Zákres v mapě

Hodnocení

1 je nejméně, 10 je nejvíce

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Výsledek: 4.8

České středohoří České středohoří - západ Pěšky
náročnost: 2-3
délka celkem: 22 km

pukliny s výrony teplého vzduchu na vrcholu Boreč pukliny s výrony teplého vzduchu na vrcholu Boreč NS okolo vrcholu Boreč - kamenné moře NS okolo vrcholu Boreč - kamenné moře cestou na Košťál cestou na Košťál výhled z Košťálu na České středohoří výhled z Košťálu na České středohoří zřícenina hradu Košťál zřícenina hradu Košťál výhled na Lovoš cestou do Lovosic výhled na Lovoš cestou do Lovosic Lovosice - náměstí, kostel Lovosice - náměstí, kostel vrchol Lovoš vrchol Lovoš
 
DOPORUČUJEME:
ubytování na HOTELY.CZ s možností on-line rezervace
zpět na výběr vytisknout
Partnerské weby