Detail výletu

Na Kozákov – nejvyšší horu Českého ráje

Mohutný, rozložitý vrchol Kozákova je dobře rozeznatelnou dominantou téměř ze všech koutů Českého ráje a je tak pro cyklisty lákavou výzvou, kterou mají stále na očích. Odměnou za jeho zdolání je mimo jiné vynikající kruhový výhled nejen na Český ráj, ale také na Pojizeří, Krkonoše, Ještěd a dlouhý hřeben Jizerských hor.

Itinerář:

Start: Turnov-nám, trasa č.4006

1)   odbočka na Klokočí, silnička bez značení

2)   Podloktuší, křižovatka Na Špici, silnice č.282 směr Lestkov

3)   Lestkov, U kříže, silnička směr Kozákov 

4)   Bačov, zásobovací silnice směr Kozákov-chata, trasa č. 4006

5)   Kozákov, zpět do obce Kozákov

6)   Kozákov, trasa č. 4176

7)   Tatobity, silnice č.283 směr Lestkov

8)   Lestkov, vedlejší silnice směr Volavec

9)   Volavec, trasa č. 4172 směr Turnov

Cíl: Turnov-nám

 

Popis:

Z Turnova si vyjedeme po trase č. 4006 a prozatím lehce vyšlapáváme údolím Jizery. Pak zahneme po silničce vedoucí do Klokočí a začneme stoupat kolem dlouhého pásu Betlémských skal, které zvolna přejdou v Klokočské. Mineme vesničku a ve stínu skal projedeme pod Rotštejnem a sjedeme  k hospodě a křižovatce Na Špici. Zde musíme chvíli stoupat po frekventované silnici na začátek Lestkova, kde u kříže zahneme vlevo směr Kozákov. A pokračujeme v náročném stoupání po silničce, která se proplétá mezi vesničkami stále výš a výš. Na vrcholu si zajděte na rozhlednu, výhled z ní je báječný. Pak sjedeme zpět do vesničky Kozákov, kde zahneme vlevo a sjedeme přes Tatobity do Lestkova. Zde musíme najít tu správnou odbočku na Volavec a Svatoňovice. Na začátku Volavce se chytneme trasy č. 4172, která nás provede členitou, venkovsky milou krajinou zpět do Turnova.

 

Atraktivity na trase:

1)        Turnov – je nazýván srdcem Českého ráje. V jeho historickém centru se nachází řada významných historických objektů. Dominantou náměstí je kostel sv. Františka s Assisi.  Další zajímavou stavbou je radnice dnes v novorenesančním slohu. Nedaleko náměstí stojí monumentální kostel Narození Panny Marie, který patří k největším novogotickým chrámovým stavbám ve střední Evropě.

2)        Chata a rozhledna na Kozákově – na vrcholu byla v roce 1932 postavena Riegrova turistická chata a v roce 1995 zpřístupněna rozhledna, která umožňuje návštěvníkům ideální kruhový výhled na Krkonoše, Jizerské hory, Ještědský hřbet, Lužické hory, České středohoří, Horní Pojizeří, Český ráj a Orlické hory.

Hodnocení

1 je nejméně, 10 je nejvíce

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Výsledek: 5.2

Český ráj Maloskalsko a Pojizeří Na kole
náročnost: 2-3
délka celkem: 31 km

výhled z rozhledny na Kozákově výhled z rozhledny na Kozákově kostel sv. Františka v Turnově kostel sv. Františka v Turnově Myšina - okolí Zrcadlové kozy Myšina - okolí Zrcadlové kozy Myšina - okolí Zrcadlové kozy Myšina - okolí Zrcadlové kozy výhled na louky u Rakous výhled na louky u Rakous rozhledna Doubecko rozhledna Doubecko pastviny pod Kozákovem pastviny pod Kozákovem západ slunce nad rybníkem Nohavice západ slunce nad rybníkem Nohavice kaplička u vsi Vršek kaplička u vsi Vršek
 
DOPORUČUJEME:
ubytování na HOTELY.CZ s možností on-line rezervace
zpět na výběr vytisknout
Partnerské weby