Detail výletu

15.4.2011 Na Kozákov - střechu Českého ráje

Tento výlet určitě patří mezi nejkrásnější z této oblasti. Kromě zdolání nejvyšší hory Českého ráje vám přiblíží fascinující Měsíční údolí, jeskyni Drábovnu, zříceninu skalního hradu Rotštejn a na závěr si vás získá krásnými výhledy na Kozákov z ochozů Klokočských skal.

Itinerář

1) Klokočí, červená

2) Kozákov, zelená 

3) Radostná pod Kozákovem,  žlutá

4) Rotštejn, žlutá

5) Průchody, červená

6) Klokočí

 

Naším výchozím bodem je poklidná vesnička Klokočí, která se rozkládá ve stínu mohutného hřebene Klokočských a Betlémských skal. My se k nim pro tentokrát otočíme zády a vydáme se po červené do střídajících se lesů, sadů a luk. Při ohlédnutí zpět se nám zejména v ranních hodinách naskytne nezapomenutelný výhled na 1600m dlouhou a až 60 vysokou skalní stěnu Klokočských skal prozářených sluncem. Projdeme vesničkou Vesec a stoupáme po cestě k mohutnému masívu Kozákova. Před osamělou usedlostí zahneme vpravo na lesní cestu a stoupáme vzhůru borovým lesem. Jakmile se před námi objeví první skály ukryté v lese doporučuji vám opustit značenou cestu a vydat se asi 150 m k nim. Pokud půjdete stejně jako já, tak po chvíli vystoupáte na hranu skalní stěny, která padá do téměř 80 m hloubky a vytváří západní stranu kaňonu Měsíčního údolí. Pohled na toto jedinečné dílo přírody je uchvacující a pro mě nezapomenutelný.

Jinak pokračujeme ve výrazném stoupání až k Drábovně, kde najdeme další zajímavou vyhlídku na Kozákov. Jedná se o pískovcové bradlo na západním svahu Kozákova s uměle vytesanou komorou, která ve středověku sloužila snad jako hláska. Níže leží jeskyně Babí a Kudrnáčova pec, kde byly objeveny zbytky po opracování kamene pocházející už z období neolitu.

Na vrcholu Kozákova máme možnost vystoupat na rozhlednu a dopřát si tak jedinečný kruhový výhled nejen na Český ráj, ale také na Jizerské hory a Krkonoše. Po případném občerstvení ve stylové Riegrově chatě začneme prudce klesat po zelené do Radostné pod Kozákovem, zde změníme barvu na žlutou a pokračujeme v klesání malebnou krajinou Kozákovského hřbetu až do Podloktuší.

Přejdeme přes silnici č.283 z Turnova a začneme prudce stoupat jižním svahem vzhůru. Odpočineme si až u poměrně zachovalého a rozlehlého skalního hradu Rotštejn. Po jeho prohlídce pokračujeme po žluté borovým hájem k velkolepému finále tohoto výletu. Již z prvních skalních výchozů se nám otevře krásný výhled na krajinu, kterou jsme dnes důkladně poznali. Dobrý pozorovatel si všimne i skal Měsíčního údolí pod Kozákovem. Cesta po skalním hřebeni je pestrá, jak členitostí terénu, který musíme překonávat, tak vizuálním bohatstvím krajiny. Perličkou na závěr je sestup Klokočskými průchody. Za poslední skálou objevíme útulnou hospůdku, kde u chladivého pěnivého moku můžeme zhodnotit příjemně prožitý den.

Autor:Daniel Balogh

Hodnocení

1 je nejméně, 10 je nejvíce

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Výsledek: 6.1

Český ráj Maloskalsko a Pojizeří Pěšky
náročnost: 2-3
délka celkem: 9 km

na hřebeni Klokočských skal na hřebeni Klokočských skal zřícenina hradu Rotštejn zřícenina hradu Rotštejn pohled do Měsíčního údolí pohled do Měsíčního údolí strmé stěny lemující Měsíční údolí strmé stěny lemující Měsíční údolí v obci Klokočí v obci Klokočí Drábovna, vyhlídka na Kozákov Drábovna, vyhlídka na Kozákov Kozákov - výhled z rozhledny Kozákov - výhled z rozhledny pastviny pod Kozákovem pastviny pod Kozákovem
 
DOPORUČUJEME:
ubytování na HOTELY.CZ s možností on-line rezervace
zpět na výběr vytisknout
Partnerské weby