Detail výletu

Malebné zámky, pozoruhodné skály a další zajímavosti v chmelařském kraji

Vydejte se s námi na putování v převážně zemědělské krajině s významnou tradicí v pěstováni chmele. Najdete zde výstavné zámky i malebné vesničky, pozoruhodná skaliska i staleté památné stromy.

Výchozím bodem je obec Krásný Dvůr, ve které se nachází stejnojmenný zámek. Auto můžeme zaparkovat přímo v obci nebo na placeném odstavném parkovišti u zámku. Ten stojí na místě někdejší tvrze a svou současnou podobu získal po rozsáhlé rekonstrukci provedené z podnětu Františka Josefa Černína v letech 1720 až 1724. V okolí zámku je rozsáhlý anglický park. Po případné prohlídce zámku vyjedeme po zelené směr „Obelisk". Naše cesta nás povede přes park s mnoha romantickými stavbami jako je právě Obelisk, nebo Čínský pavilón, Panův templ, Červená myslivna a další. Vysokou estetickou a krajinářskou hodnotu tohoto parku ještě zvyšují mnohé památné stromy, především staleté duby, z nichž nejstarší má asi 1000 let.

Od rozcestí Obelisk pokračujeme po zelené a to 1 km na začátek obce Brody. Zde park končí a my pojedeme dále po silnici, která nás vytrvalým stoupáním /2/ přivede do obce Nepomyšl. Zde si můžeme všimnout původně gotického kostela sv. Mikuláše upraveného v barokním slohu a zámku ve tvaru mnohoúhelníku (na vnější straně o šestnácti a v nádvoří o devíti stranách). Obojí je dnes ve zchátralém stavu. Ještě před zámkem musíme odbočit vlevo na silnici do Vroutku. Za obcí projedeme kolem Nepomyšlského rybníka, který je v létě využíván ke koupání. Dál nás čeká 7 km nenáročného mírně kopcovitého terénu, kde převažuje zemědělský charakter krajiny. Z Vroutku, který je typické chmelařské městečko, pokračujeme stále po silnici zpočátku směr Kryry a dál přes vesničky Mukoděly a Přibenice. Nyní už bude mít krajina chmelařský ráz, takže budeme projíždět přes chmelnice a míjet četné česačky chmele. Těm, kteří si zažili chmelové brigády, se jistě v srdci rozezní nostalgická struna.

Obec Ležky výrazně vybočuje z charakteru zdejší krajiny, protože se nachází pod mohutným skalnatým hřebenem, který se jmenuje Kapucín. Za obcí vede velmi frekventovaná silnice č. E48, která spojuje Karlovy Vary s Prahou, proto se ji budeme snažit co nejrychleji minout. K tomu nám dobře poslouží polní cesta, která začíná vpravo kousek za obcí Ležky. Povede nás kolem opuštěného stavení k Malměřickému lesu, kde se přidá k železnici a po 2 km nás přivede na začátek Malměřic. Z nich už pokračujeme po silnici až do Blatna, kde se u nádraží chytneme červené turistické značky, která nás během 9 km přivede až do obce Petrohrad. Značka nás povede bez velkých převýšení po polních cestičkách a lesních pěšinách, což je příjemná změna po mnoha km na asfaltu a také příležitost se důkladněji sblížit s touto krajinou. Nyní se již nacházíme v Jesenické pahorkatině, která je členitější a lesnatější, než předchozí Žatecko a Rakovnicko. Než vystoupáme závěrečných 500 m /3/ k zřícenině hradu Petrohrad, tak budeme projíždět kolem rekreačního Stebenského rybníka a malebné vesničky Stebno. Severní svah nad Stebenským rybníkem lemují výrazná skaliska, ukrytá v převážně borovém a dubovém lese. Okolí zříceniny gotického hradu je stejně zajímavé jako ona sama. Nalezneme zde mnohá skaliska a prastaré duby. V sousedství hradu stojí kaple Všech svatých vybudovaná Černíny v r. 1656 na základech okrouhlé hradní věže.

Pak se krátkým, ale prudkým sjezdem dostaneme dolů do obce Petrohrad, na jejímž okraji je postavený výstavný zámecký komplex s parkem. Zámek má půdorys podkovy a každé jeho křídlo je postaveno v jiném stylu. V současnosti je veřejnosti nepřístupný a slouží jako psychiatrická léčebna. Z Petrohradu se vrátíme zpět do kraje chmelnic a zemědělských usedlostí a to tak, že pojedeme po silnici až do města Kryry. Tam si můžeme vystoupat na kopec nad městem, kde je postavená v místě bývalé hradní věže rozhledna. Z obce Kryry jedeme po zelené směr „Valov" a „Podbořany". Značka nás zavede za město, kde pojedeme po polní cestě kolem pěkného borového háje, až přijedeme k železnici, a po její pravé straně pokračujeme stále prakticky po rovině až k rozcestí Valov. Od něho už pokračujeme po silnici, která nás přivede až na začátek Podbořan. Sledovat na kole zelenou turistickou značku, která se klikatí přes Podbořany, je náročné. Proto pokud se Vám ztratí, snažte se dostat do centra, kde u kostela sv. Petra a Pavla zabočíte vlevo k náměstí a pojedete po jeho pravé straně. Podjedete pod železnicí a tam najdete opět zelenou značku, která vás vyvede ven z města. Pojedeme opět po polních cestách přes vesničku Hlubany až do Buškovic.

V Buškovicích nás značka povede kolem zajímavého kostela P. Marie s gotickým jádrem a přilehlým hřbitovem k silnici, po které pojedeme zpočátku stoupáním /2/ a pak již sjezdem až do obce Brody, ze které se vracíme opět přes zámecký park. Tentokrát můžete jet po některé z dalších značených cest zpátky k výchozímu bodu.

 

Autor: Daniel Balogh

Zákres v mapě

Hodnocení

1 je nejméně, 10 je nejvíce

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Výsledek: 6.0

České středohoří Žatecko Na kole
náročnost: 2
délka celkem: 58 km

Krásný Dvůr - zámek Krásný Dvůr - zámek cestou z Vroutku cestou z Vroutku Skaliska Kapucín nad obcí Ležky Skaliska Kapucín nad obcí Ležky vodní nádrž Blatno vodní nádrž Blatno zřícenina hradu Petršpurk zřícenina hradu Petršpurk zámek Petrohrad zámek Petrohrad Kryry rozhledna Kryry rozhledna borové háje cestou do Podbořan borové háje cestou do Podbořan
 
DOPORUČUJEME:
ubytování na HOTELY.CZ s možností on-line rezervace
zpět na výběr vytisknout
Partnerské weby