Detail výletu

1.9.2012 Hrady a zámky nad Divokou Orlicí

Tento výlet vám poodhalí pestrou historii a divokou krásu přírody v podhůří Orlických Hor. K jednotlivým pamětihodnostem jako jsou hrady Litice, Potštejn nebo zámek v Doudlebech a městská památková zóna v Žamberku vás čeká dobrodružná cesta nejprve údolím Divoké Orlice a pak podél horské řeky Zdobnice.

Itinerář:
Start: Žamberk - náměstí, modrá KČT, silnice
1)Bohousová, modrá KČT, lesní cesta
2) Litice nad Orlicí - žst, červená KČT, silnice a za mostem lesní cesta
!!! Pozor - místy je bezpečnější vést kolo, protože pěšina je obtížně sjízdná!
3) Odb. na hrad Potštejn, silnice
4) Potštejn - kostel, žlutá KČT, vedlejší silnice
5) Doudleby nad Orlicí - zámek, modrá KČT, pěšina kolem zámku
6) Peklo nad Zdobnicí, modrá KČT, lesní cesta, pěšina
!!! Pozor - místy je bezpečnější vést kolo, protože pěšina je obtížně sjízdná!
7) Slatina - náves, silnice přes Slatinu nad Zdobnicí
8)křižovatka ve tvaru T, silnice č. 310 přes Kameničnou
9)odb. modré KČT, modrá KČT, asfaltka přes Houkov a pak polní cesta
10)rozc. Polsko, modrá KČT, za mostem vlevo po asfaltce
Cíl: Žamberk - náměstí

Popis:
První polovinu výletu ze Žamberku do Doublebů nad Orlicí jedeme malebným údolím Divoké Orlice, často i bezprostředně podél řeky. Kromě zajížděk (terénní stoupaní a sjezd) k hradům Litice a Potštejn nás v tomto úseku nečekají ani žádná dramatická stoupání či klesání. Náročnost této trasy ovšem spočívá především v místech, které prověří naši techniku jízdy po kamenité a mnohdy i bahnité pěšině těsně u řeky. V druhé části této trasy nás čeká mezi Vamberkem a Slatinou obdobný terén pro změnu však v údolí Zdobnice. V obou údolích jsou bohužel i krátká místa, kde je bezpečnější vést kolo vedle sebe. První je cestou z Litic do Potštejnu a druhé je před Čertovým dolem pod Rybnou nad Zdobnicí. V závěru se pak přehoupneme přes táhlejší kopec ze Slatiny přes Kameničnou zpět do Žamberku. Během celého výletu je třeba si dobře hlídat turistické značení, ať nesjedeme z trasy.

Atraktivity na trase:
1.Zámek Žamberk - je dvoupodlažní, architektonicky nevýrazná budova, jež se rozkládá kolem dvou téměř čtvercových nádvoří. Pozoruhodné jsou vstupní portály do jednotlivých křídel. Celkový dojem z návštěvy zámku silně kazí nová dostavba západního křídla zcela v duchu socialistického realismu. Zámek užívá střední odborné učiliště a jako takový je nepřístupný. Za zmínku stojí upravený zámecký park - v létě vhodný na procházky a v zimě parkem vedou běžecké tratě.
2.Hrad Litice nad Orlicí - jedná se o zříceninu hradu Litice (470 m n. m.)
Původní gotický hrad Drslaviců je vystavěn na Hradním kopci nad obcí Litice nad Orlicí. Od r. 1371 patřil rodu Jiřího z Poděbrad. V roce 1421 byl hrad spojenci Zikmunda obležen a vypálen. V 15. století postaven nový hrad s vnitřní opevněnou částí. Hrad zpustl v 17. století. V blízkosti hradu je z velké dálky viditelný žulový lom.
3.Hrad Potštejn - byl založen Půtou z Potštejna z rodu Drslaviců. Tento gotický byl hrad vystavěn na kuželovitém hradním kopci v letech 1280-84. V r. 1339 po dobytí rozbořen a zabrán Karlem IV. V letech 1346-55 byl znovu postaven a r. 1495 prodán Pernštejnům. V 16. stol. přestavován, v 17. stol. zpustl. V současné době opravována zřícenina hradu. Hrad je dějištěm povídky Aloise Jiráska "Poklad".
4.Zámek Potštejn - Zámek Potštejn si nechal postavit hrabě Jan Ludvík Harbuval de Chamaré v letech 1749 - 1755 podle vlastního návrhu jako náhradu za zpustlý starý hrad. Je to barokní jednopatrová budova s malým středovým nádvořím. V průčelí nad vstupní branou s balkonem jsou erby rodu Chamaré a Dobřenských. Hlavní slavnostní sál se štukovým stropem je obložen umělým mramorem. Vlastní zámek je obklopen hospodářskými budovami, mezi něž patří i palírna a zrušený pivovar. V roce 1898 byl u zámku zřízen park, na jehož stavbu bylo použito kamene z nedalekého hradu Velešova. Zámek stejně jako bývalý hrad Potštejn byl dějištěm Jiráskova Pokladu.
5.Zámek Doudleby nad Orlicí - stojí v místech, kde již ve 13. století existovala dřevěná středověká tvrz s hospodářským dvorem, od jeho vybudování až do roku 1948 ho vlastnil šlechtický rod Bubnů z Litic. V průběhu 19. století byly z náboženských důvodů zabíleny všechny nástropní malby. Od roku 1960 se na zámku prováděly náročné restaurátorské práce, odkrylo se a opravilo vnější sgrafito, opravily se stropy a zbytek maleb byl odkryt a restaurován. Roku 1971 byl zámek zpřístupněn veřejnosti. V roce 1993 byl zámek vrácen původním majitelům.
6.Vamberk - je pětitisícové městečko na úpatí Orlických hor s protékající horskou říčkou Zdobnicí. Katastr obce je rozložen od nadmořské výšky 287 m (u soutoku Zdobnice s Divokou Orlicí) do výšky 603m (Litický Chlum). Turistickou polohu Vamberka lze nejlépe poznat z kouzelného návrší chaty Na Vyhlíce (475m), odkud lze pozorovat celé pásmo Orlických hor a za dobré viditelnosti lze spatřit i Kunětickou Horu, Sněžku, nebo Kralický Sněžník. Nejstaršími tradicemi města je textilní průmysl, kamnářství, výroba uzenin a hlavně krajkářství. V roce 1938 se přidal i strojírenský průmysl, kterému se nyní daří nejlépe.

* vhodné pro MTB

 

Autor: Filip Balogh

Zákres v mapě

Hodnocení

1 je nejméně, 10 je nejvíce

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Výsledek: 4.6

Orlické hory a Podorlicko Podorlicko Na kole
náročnost: 3
délka celkem: 42 km

Doudleby nad Orlicí - zámek Doudleby nad Orlicí - zámek Žamberk - náměstí Žamberk - náměstí Bohousová Bohousová hrad Litice hrad Litice v údolí Divoké Orlice v údolí Divoké Orlice zřícenina hradu Potštejn zřícenina hradu Potštejn Divoká Orlice cestou do Doudlebů Divoká Orlice cestou do Doudlebů Vamberk - náměstí Vamberk - náměstí
 
DOPORUČUJEME:
ubytování na HOTELY.CZ s možností on-line rezervace
zpět na výběr vytisknout
Partnerské weby