Detail výletu

Historické památky na dolním toku Ohře

Pozoruhodné scenérie v krajině rozkládající se mezi Krušnými horami a Českým středohořím, historické centrum v městě Louny, zámky v Peruci a Libochovicích a zřícenina hradu Hazmburk – to je jen stručný výčet atraktivit, které vám tento výlet nabízí.

Začínáme ve městě Louny, které leží na dolním Ohři. V minulosti bylo město obehnáno hradbami a otevřeno Žateckou a Pražskou bránou. Z městských hradeb se dochovala několik set metrů dlouhá zrekonstruovaná hradba se Žateckou bránou ozdobenou městským znakem.

Dominantní památkou města je kostel sv. Mikuláše, který je zároveň jednou z nejcennějších staveb gotické církevní architektury u nás. Kostel má podobu trojlodní stavby s hranolovou věží, vysokými okny, žebrovou klenbou uvnitř a trojdílnou stanovou střechou.

Zachovalo se i několik městských domů, novorenesanční radnice, ve které v současnosti sídlí soud a městský archív a jako zajímavost kolonie dělnických domů nad nádražím. Na hřbitově stojí barokní kostel Čtrnácti sv. Pomocníků. V loděnici u řeky Ohře najdete pomník veslařů, popravených za nacistické okupace.

Z Loun jedeme na východ do obce Slavětín. Uprostřed tohoto městečka se nachází původně románský kostel sv. Jakuba, goticky přestavěný. Uvnitř kostela můžete spatřit 12 malovaných desek ze života Ježíše Krista nebo se pokochat malbami na stěnách z období gotiky. Slavětín je rodištěm básníka Konstantina Biebla a jemu je věnována pamětní síň v rodném domku.

Nedaleko Slavětína se nachází městečko a letovisko Peruc, které je naší další zastávkou. Zde si můžeme prohlédnout barokně přestavěný renesanční zámek s plastikami a parkem. Naproti zámku stojí barokní kostel sv. Petra a Pavla, který má cenné vnitřní zařízení. Poblíž stojí fara. Pod zámkem se nachází Boženina studánka. V dolní části obce najdeme Oldřichův dub, kde se podle pověsti seznámil kníže Oldřich s Boženou. První zpráva o tomto místě přináší už Kosmova kronika z 12. stol. Dub je vysoký 30 m, v prsní výši má 7 m a u paty 9,7 m. Můžeme zde také navštívit Muzeum České vesnice.

Dalším městečkem na řece Ohři, které navštívíme, jsou Libochovice. V minulosti zde stála tvrz, kterou Lobkoviczové přestavěli na renesanční zámek, dnes se nachází v barokní podobě. Je zdoben reliéfy mořských oblud. Z interiérů je zajímavý tzv. Saturnův sál s bohatě zdobeným krbem, knihovna a především sbírka kachlových kamen z 17. stol. K zámku přiléhá anglický park a francouzská zahrada, před zámkem stojí pomník J. Ev. Purkyně a pomník M. Jana Husa.

Poblíž zámku stojí barokní kostel Všech svatých s bohatou štukovou výzdobou. Barokní podobu má také hřbitovní kaple sv. Vavřince. V Libochovicích žili také Židé, což nám připomínají zbytky židovského hřbitova nedaleko cihelny.

Naším posledním zastavením je zřícenina hradu Hazmburk nacházející se na téměř holém čedičovém vrchu stejného názvu. Můžeme k ní vystoupat z obce Klapy a to přímo z odstavného parkoviště určeného pro návštěvníky hradu. Na vrchol se dostaneme po 2 km stoupání /2/. 1,5 km půjdeme po žluté a od ↔ Pod Hazmburkem to bude ještě 0,5 km po červené. Na vrcholu je zřícenina hradu s dominantou dvou věží. Bílá věž má pískovcové obložení, Černá je okrouhlá, 25 m vysoká, z čedičových kamenů. Lokalita je známa velkými sesuvy svahových sutí. Na jižních svazích rostou zajímavá travnatá a keřovitá stepní společenstva. Z vrcholu se můžeme kochat dalekými výhledy do okolí.

 

Autor: Daniel Balogh

Zákres v mapě
Chcete vědět víc?

Hodnocení

1 je nejméně, 10 je nejvíce

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Výsledek: 4.2

České středohoří České středohoří - západ Autem
náročnost: 1
délka celkem: 0 km

Libochovice - zámek a park Libochovice - zámek a park Louny - kostel sv. Mikuláše Louny - kostel sv. Mikuláše zámek Libochovice - areál zámecké zahrady zámek Libochovice - areál zámecké zahrady Louny - pohled z věže kostela sv. Mikuláše Louny - pohled z věže kostela sv. Mikuláše Peruc  - Oldřichův dub a Boženina studánka Peruc - Oldřichův dub a Boženina studánka Házumburk - zřícenina hradu Házumburk - zřícenina hradu Házumburk - zřícenina hradu Házumburk - zřícenina hradu Peruc - zámek Peruc - zámek
 
DOPORUČUJEME:
ubytování na HOTELY.CZ s možností on-line rezervace
zpět na výběr vytisknout
Partnerské weby