Detail výletu

Autem do okolí hradu Bouzov

Tento výlet Vám nabídne tajemnou říši hlubin v Mladeči, kde prozkoumáte složitý labyrint puklinových chodeb a dómů, říši kvetoucích rostlin naleznete v arboretu s jezírkem v Bílé Lhotě a na závěr svými tvary a velebností Vás okouzlí království ve výšinách v Bouzově.

 

Itinerář: Madečské jeskyně Bílá Lhota (arboretum) Bouzov

 

Popis a atraktivity na trase:

 

1)        Madečské jeskyně

V tomto výletě zamíříme z Litovle k hradu Bouzov a cestou navštívíme několik zajímavostí, které jistě stojí za shlédnutí. V úvodu tedy zamíříme do jeskyně v obci Mladeč. Tento složitý labyrint puklinových chodeb a dómů je vytvořen ve vápencovém vrchu Třesín. Podzemní prostory jsou místy bohatě zdobeny krápníky a sintrovými náteky. Mezi nejkrásnější partie patří tzv. Chrám přírody a Panenská jeskyně. Jeskyně byla známa od pradávna a je mimořádně významnou paleontologickou a archeologickou lokalitou. Vedle kostí dnes již vyhynulých obratlovců zde bylo nalezeno mnoho koster lidí starší doby kamenné s četnými doklady o jejich činnosti (kamenné nástroje, ohniště).

2)        Bílá Lhota - arboretum

Z podzemní říše se poté podíváme 4 km na západ do říše rostlin a stromů. Park v Bílé Lhotě byl pravděpodobně založen již kolem roku 1700 a to při příležitosti renovace zdejšího zámečku. Z této doby se v parku dochovalo několik vzácných stromů. Odborné péči se park dočkal v roce 1926, kdy dendrolog Quido z rodu Riedlu, kteří Bílou Lhotu vlastnili, začal park přetvářet dle vlastních představ. Na ploše necelých tří hektarů esteticky velmi působivého parku soustředil téměř 500 druhů a forem okrasných dřevin. Dodnes se dochovalo asi 240 exemplářů vysazených Riedlem. K nim od roku 1960 přibylo na 300 dalších. Od roku 1960 je arboretum ve správě Vlastivědného muzea v Olomouci.

3)        Bouzov

Z rostlinného království se přesuneme necelých 8 km na západ do jedinečného království hradu Bouzov. Zaparkovat lze na parkovišti v podhradí a příjemnou procházkou vystoupat až k branám hradu, kde okázalost a krása vystoupí na povrch ještě citelněji. Dějiny Bouzova sahají do 14. století. Jeho majiteli byli po staletí představitelé významných českých a moravských rodů. Pravděpodobně se na hradě narodil pozdější český král Jiří z Poděbrad. Dnešní působivou podobu sídlo získalo po rozsáhlé přestavbě v letech 1895 - 1910.  Interiéry hradu jsou plně vybaveny a zařízeny, což objektu přidává na atraktivitě. Romantickou přestavbou vznikla dokonalá představa mohutného středověkého sídla, v jehož objektech se prolíná několik uměleckých slohů, zvláště gotika a renesance. Historickou a uměleckou hodnotu umocňuje množství významných starých uměleckých děl. Hrad Bouzov nabízí řadu zajímavých prohlídkových tras s možností mimořádných prohlídek v kostýmech nebo se svíčkami ve večerních hodinách. V průběhu roku hrad, kromě stálé expozice, nabízí také svatební obřady a řadu kulturních akcí, při kterých se nudit jistě nebudete.

 

Autor: Bohdan Dvořák

Zákres v mapě

Hodnocení

1 je nejméně, 10 je nejvíce

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Výsledek: 2.7

Střední Morava Střední Morava Autem
náročnost: 1
délka celkem: 0 km

hrad Bouzov hrad Bouzov vstup do Mladečské jeskyně vstup do Mladečské jeskyně budova vstupu do Mladečské jeskyně budova vstupu do Mladečské jeskyně Bílá Lhota - krása flóry místního arboreta Bílá Lhota - krása flóry místního arboreta Bílá Lhota - krása flóry místního arboreta Bílá Lhota - krása flóry místního arboreta Bílá Lhota - zákoutí místního arboreta Bílá Lhota - zákoutí místního arboreta hrad Bouzov - detail výzdoby hradu hrad Bouzov - detail výzdoby hradu hrad Bouzov - pohled na hrad cestou do vsi Jeřmaň hrad Bouzov - pohled na hrad cestou do vsi Jeřmaň
 
DOPORUČUJEME:
ubytování na HOTELY.CZ s možností on-line rezervace
zpět na výběr vytisknout
Partnerské weby