Detail výletu

27.4.2016 3 velkolepé zámky nad Jizerou

Malebný kraj kolem řeky Jizery na hranici Českého ráje ve Středních Čechách je domovem řady historických skvostů těšících se značnému obdivu a hojné návštěvnosti turistů. V našem putování krajinou kolem Jizery navštívíme zámek v Mnichově Hradišti spjatý s Valdštejny, zámek Hrubý Rohovec stojící nad řekou a na závěr budeme obdivovat zámek Sychrov obklopeného jedinečným anglickým parkem s řadou staveb, které jej zkrášlují.

 

Itinerář: Mnichovo Hradiště - Hrubý Rohozec - Sychrov

 

Popis a atraktivity na trase:

1) Mnichovo Hradiště
V úvodu se tedy podíváme na zámek v Mnichově Hradišti. Městečko leží v půvabné části Středních Čech nedaleko okresního města Mladá Boleslav a je považováno za vstupní bránu Českého ráje. Bylo založeno kolem roku 1250 mnichy nedalekého kláštera Hradiště. Václavem Budovcem z Budova byl postaven representativní zámek, jehož pozdějším majitelem byl i Albrecht z Valdštejna. Kolem města a zámku protéká řeka Jizera, která zde vytváří zajímavé scenérie. Koncem 17.stol. a začátkem 18.stol. byl zámek přestavěn do současné barokní podoby zároveň s konírnami, sallou terrenou a jízdárnou. Součástí areálu je i komplex kapucínského kláštera, kostela Tří králů a kaple sv. Anny dokončené začátkem 18.století. Od roku 1627 až do roku 1946 byl zámek ve vlastnictví rodu Valdštejnů. Zachovaly se zde četné sbírky porcelánu, původní zařízení, zámecké divadlo, duchcovská knihovna a hrobka s ostatky generalissima Albrechta z Valdštejna, které jsou uloženy v kapli Sv.Anny. A pokud uvažujete o důstojném svatebním prostředí s upraveným parkrm, pak zámek v Mnichově Hradišti rozhodně nezklame.
 

2) Hrubý Rohozec
Z Mnichova Hradiště se přesuneme do 19 km vzdáleného zámku Hrubý Rohozec v Turnově. Zámek tvoří výraznou dominantu na skále nad řekou Jizerou. Jeho předchůdcem byl raně gotický hrad z doby kolem roku 1300, jehož zakladatelem byl pravděpodobně Havel Ryba z Lemberka. Jádrem stavby byla západní věž, k níž se na západní straně přidružil palác. Ná východní straně vznikla další hranolová věž a na ní navazující ohradní zeď. Začátkem 19. století byly z nádvorních průčelí odstraněny dřevěné pavlače v druhém patře a nahrazeny vnitřní komunikací. Došlo i k zazdění arkád a snesení nejvyššího patra východní věže. Zámecké interiéry zahrnují čtyři místnosti s původním dobovým zařízením: knihovny, neogotickou jídelnu a zelený salon. Dále je expozice zařízena ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým muzeem v Praze, a to množstvím uměleckých předmětů. Nábytek, porcelán, keramika, sklo, obrazy, grafika, goblény , koberce, historické oděvy, tak vytváří ukázku vývoje kultury bydlení a odívání od renesance až po českou secesi. Poutavým doplňkem interiérů je množství vazeb ze suchých květin. V areálu zámecké kaple se pak od jara do podzimu konají svatební obřady.
 

3) Sychrov
Na závěr putování nás čeká 9 km vzdálená perla a to státní zámek Sychrov, jehož historie sahá do 15. století. Na místě tvrze byl v 16. století vystavěn panský kamenný dům a v letech 1690 - 1693 nevelký barokní zámek. Roku 1740 koupil toto panství František z Valdštejna a jelikož Valdštejnové sídlili na Mnichově Hradišti, přestal být sychrovský zámek trvalým sídlem vrchnosti. Doba největší slávy zámku začíná po roce 1820, kdy se zámek stává po velkolepé empírové přestavbě hlavním sídlem rodu Rohanů. Kolem roku 1847 se uskutečňuje novogotická přestavba, která zvýšila význam a věhlas zámku. Mimořádná pozornost byla věnována zámeckému parku v anglickém stylu, který za knížete Kamila Rohana dosáhl nebývalého rozkvětu a byl předlohou pro vznik řady dnes významných arboret. Jádro parku s domácími i zahraničních dřevinami je dodnes obehnáno zdobným litinovým oplocením a jako vstupy do parku slouží kované litinové brány. V jižní části parku je situována stálá expozice dravců. Prohlídkové rasy zámku zahrnují zámecké interiéry, které byly rekonstruovány na základě archivních materiálů do romantické novogotické podoby a také prostory Bertina křídla, kde shlédnete vývoj interiérů a uměleckých stylů od renesance po historismus. Zámek je také dějištěm mnoha koncertů, komponovaných programů, sympozií, rautů a samozřejmě svatebních obřadů civilních i církevních.

 

 

Autor: Bohdan Dvořák

Zákres v mapě

Hodnocení

1 je nejméně, 10 je nejvíce

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Výsledek: 6.3

Český ráj Maloskalsko a Pojizeří Autem
náročnost: 1
délka celkem: 0 km

zámek Sychrov zámek Sychrov Mnichovo Hradiště - zámek Mnichovo Hradiště - zámek Mnichovo Hradiště - zámek Mnichovo Hradiště - zámek Turnov - zámek Hrubý Rohozec Turnov - zámek Hrubý Rohozec zámek Hrubý Rohozec v Turnově zámek Hrubý Rohozec v Turnově Zámek Sychrov Zámek Sychrov zámek Sychrov zámek Sychrov
 
DOPORUČUJEME:
ubytování na HOTELY.CZ s možností on-line rezervace
zpět na výběr vytisknout
Partnerské weby